Sosyal Medya'da Fenomen Olmanın Yolları Nelerdir?

Sosyal Medya'da Fenomen Olmanın Yolları Nelerdir?

Sosyal Medya’da Fenomen Olmak

Son yıllarda artan sosyal medya kullanımı, insanların sosyal medyada fenomen olma, popüler olma gibi isteklerinin de artmasına neden oldu. Artık insanlar sosyal medyayı sedece iletişim ya da gündem takip etme gibi amaçlarla kullanmıyor. Sosyal medya üzerinden fenomen olmak, popüler olmak isteyen insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu sebepten insanların bu alanda pek çok soruları bulunuyor.

İnsanların çoğu sosyal medya hesaplarını markalarını, işletmelerini tanıtmak, daha fazla satış ve gelir elde etmek ya da kendilerini ve yaptıkları işi ön planda tutmak hedefi ile sosyal medya kullanır. Bazı insanlar ise sosyal medya platformları üzerinden fenomen olmak, bu sayede ön plana çıkarak takipçilerinin etkileşimleri üzerinden gelir elde etmek ister. Bu durum kişilerin sosyal medya fenomeni olarak platformlar üzerinden gerçek bir iş ve gelir kaynağı elde etmesini mümkün kılar. Bu durumun kendi kendine olması oldukça zor olduğu için fenomen olmak isteyen kişilerin bu yolda bir takım şeyler yapması gerekir. Peki Sosyal medyada fenomen olmanın yolları nelerdir?

Sosyal Medya Nedir?

İnsanların bir platformdaki profil hesabı üzerinden diğer insanlar ile iletişim kurabildikleri, mevcut gündemlerden haberdar olabildikleri, gündem takip edebildikleri, çeşitli konular üzerinde başkaları ile görüşmeler yapabildikleri, etkileşim sağlayabildikleri, kendilerini ön planda ve aktif tutarak karşılıklı takipçilere sahip olabildikleri yerler sosyal medya mecraları olarak adlandırılabilir. Sosyal medya platformları üzerinden sağlanan faydalar, etkileşim ve iletişim ise sosyal medya şeklinde tanılanabilir.

Günümüzde, eskiden olduğundan çok farklı bir internet kullanımı mevcut. İnternet üzerinden iletişim konusunda yıllar geçtikçe çok büyük değişiklikler olmuştur. İnsanlar sosyal medya platformları kullanmakta, bu sayede diğer insanlarla iletişim ve etkileşim kurmaktadır. Sosyal medya platformlarının bu kadar ön planda olması da insanların bu mecralar içinde popüler olma ve bu sayede çeşitli yöntemler ile gelir elde etme eğilimine yöneltmiştir. Sosyal medyada fenomen olmanın yolları nelerdir?, sosyal medyada fenomen olmak isteyen insanların yapması gerekenler nelerdir?

Sosyal Medya'da Fenomen Olmanın 5 Yolu

Sosyal medya platformları üzerinde popüler ve fenomen olmak insanlara pek çok avantaj getirir. Bu avantajların en başında ise insanların birçok kişi tarafından tanınmasının ve bu sayede çeşitli yöntemler ile para kazanmasının mümkün olmasıdır. Sosyal medya mecralarında para kazanmak isteyen kişilerin fenomen olması oldukça önemli bir konudur. Sosyal medyada fenomen olmanın pek çok çeşitli yolu vardır elbette ancak bu yöntemleri en yaygınları ile sınırlamak mümkündür.

Sosyal medyada fenomen olmanın 5 yolu şu şekilde sıralanabilir:

1.) Sık ve Kaliteli Paylaşım Yapılması

Sosyal medyada sık ve kaliteli paylaşım, daha kolay bir şekilde popüler olmanıza yardımcı olur. Fenomen olmak için hangi sosyal medya platformunun kullanıldığının önemi yoktur. Hangi mecra olursa olsun kaliteli, özgün ve etkili paylaşımlar diğer kullanıcıların ilgisini çekmek için oldukça kritik bir konudur. Kaliteli ve sık paylaşım yapan, sosyal medyada aktif olan bir kişi daha ön plana çıkmaktadır. Bu sebepten hedef kitlenize yönelik paylaşımları sık sık yapın.

2.) Gönderilerin Beğeni Alması

Fenomen olmak için ön planda olmak gerekir ve paylaşılan gönderilerin ne kadar çok beğeni aldığı da bu sebepten önemlidir.Gönderiler ne kadar çok beğeni ve etkileşim alır ise kişinin fenomen olma ihtimali o kadar artacaktır. Gönderilerin beğeni alması, ilgili gönderi üzerinden etkileşim ve takipçi kazanma şansını arttıracak ve bu sayede hesap sahibi kendini birçok insana tanıtabilecektir. Bu durum kişiler gibi işletme hesapları için de aynıdır. İşletme hesapları da bu adımlar ile ön plana çıkacak ve gönderi ile ilgili markapek çok insan tarafından tanınacaktır.

3.) Gönderi Paylaşım Zamanı

Gönderi paylaşım zamanı, insanların sosyal medya platformlarına girme zamanlarına bağlı olarak çok önemli bir unsurdur. Gönderinin daha fazla görüntülenip, beğeni kazanması doğru zamana göre değişkenlik gösterir. Hedef kitlenin hangi gün ve saatlerde platforma giriş yapıldığı istatistiklere göre belirlenirse ve o zaman kapsamlarında paylaşım yapılırsa, gönderilerin etkileşim ve beğeni alma oranları da bir o kadar artacaktır. Bu nedenle rastgele bir zamanda gönderi paylaşmak yerine sosyal medya mecralarına fazla giriş yapıldığı zaman aralıklarında paylaşım yapılmaldır.

4.) Nitelikli İçerik Üretme

Sosyal medya platformlarında nitelikli ve niteliksiz olarak birçok içerik üretiliyor. Sosyal medya hesaplarının aktif kalması içeriklerle mümkündür ancak kullanıcılar açısından önemli olan nitelikli içeriklerdir. Nitelikli içerik üretme, paylaşılan gönderilerin daha çok insana ulaşmasını mümkün kılar. Bu nedenle içerik üretimi yapmadan önce planlama yapılması ve sonrasında kaliteli içerik oluşturulması oldukça önemlidir.

5.) Hedef Kitleye Hitap Etme

Sosyal medya platformlarında önemli olan bir diğer önemli ayrıntı ise hesabı takip eden kitledir. Hesabın hitap ettiği hedef kitlenin incelenmesi ve bu kitlenin ilgisini çeken paylaşımların yapılması çok ama çok önemlidir. Fenomen olmak isteyen insanlar için hedef kitle her şeyin başında gelir. Bu sebeple popüler olmak için öncelikle hedef kitle belirlemeli, incelenmeli ve buna yönelik nitelikli içerikler paylaşmalıdır. Hedef kitleye hitap etme başarısını gösteren kişiler, sosyal medya fenomeni olma konusunda bir adım öne geçer. 

Daha önce de bahsetmiş olduğumuz üzere daha pek çok yol ve yöntem mevcuttur ancak yukarıdaki başlıklar temel 5 ana yolu anlatmaktadır. Bu yolların uygulanması, hesabın ya da kişinin sosyal medya platformu üzerinde ön plana çıkması ve popüler olması adına oldukça önemlidir. Özenli ve sıkı çalışmalar sonucunda detaylara da dikkat edilmesi halinde sosyal medya fenomeni olma konusunda daha kolay yol alınacaktır.